Cukrovka není jen nemoc starých

Cukrovkou nazýváme v Česku poměrně rozšířenou nemoc, která se projevuje zejména poruchou metabolismu sacharidů v lidském organizmu. Existují dva typy cukrovky, přičemž oba se vyznačují nedostatkem inzulinu – bílkovinného hormonu, který má na starosti vstřebávání cukru z krve. Důsledkem jeho nedostatku je právě zvýšená hladina cukru v krvi, způsobující poškození cév v tkáních a orgánech. To má pak nejčastěji negativní vliv na oči, nohy či ledviny.

Při cukrovce musí pacient dodržovat předepsanou léčbu a zpravidla má dietu, která kompenzuje hladinu cukru. Ta je pravidelně kontrolována při návštěvách lékaře, jichž se diabetik naneštěstí nevyhne. Cukrovka neboli diabetes se vyskytuje ve dvou druzích: v jednom případě imunitní systém diabetika nesprávně likviduje takzvané B buňky a kvůli tomu právě dochází k nedostatečnému vstřebávání cukru z krve. Proč k tomu dochází, že se imunitní systém člověka obrací proti určitému typu vlastních buněk, zatím není známo. Jisté ovšem je, že takový jedinec je v podstatě odkázán na celoživotním dodávání inzulinu uměle. Tento typ cukrovky bývá diagnostikován obvykle kolem 15. roku života jedince. Představa cukrovky jako nemoci starších lidí je tedy opravdu mýtus.

Ve druhém případě produkuje slinivka nadměrné množství inzulinu, ale tělo jej neumí dobře využít, takže je nutné podávat léky, které zvyšují citlivost organismu vůči inzulinu. Tento typ cukrovky zřejmě souvisí se sedavým způsobem života a příliš mnoho kalorií obsahující stravou mnoha lidí v západním světě.

Existují i další typy cukrovky, méně často se vyskytující – například těhotenská cukrovka.

A pokud jde o prevenci, nutnost zdravé stravy a dostatku pohybu platí i v tomto případě.

Napsat komentář