Pravidla Blackjacku

Blackjack je oblíbená hra všech světových hazardních podniků.


ilustrační foto: pixabay.com – TEAMRN

Svou oblíbenost si získala hlavně tím, že výsledek celé hry je pouze na náhodě, avšak pravděpodobnost výhry se dá zvýšit různými strategiemi.

Cíl hry

Cílem hráče (nebo hráčů, jelikož jich může hrát několik současně) ve hře Blackjack je porazit krupiéra, a to tak, že bude mít vyšší součet karet než krupiér a současně nepřetáhne součet 21. Někteří začátečníci se totiž zcela mylně domnívají, že cílem při Black Jacku je dosáhnout součtu 21. To je však zcela zcestný názor, je to jen nejvyšší (a tudíž velmi žádoucí) součet ve hře. Hráč jednoduše musí mít víc než krupiér a nesmí přetáhnout.

 

Hra začíná sázkami hráčů. Nato dealer rozdává karty ve směru hodinových ručiček, nejprve dá po jedné každému hráči lícem nahoru, potom jednu rubem nahoru sobě, nakonec pak po jedné kartě lícem nahoru každému hráči i sobě. Než začnou s dalšími tahy, porovnají hráči počet bodů svého listu s potenciálním počtem bodů listu dealera. (Listem jsou myšlenykarty, které má hráč v ruce). Cílem je získat větší počet bodů než dealer, avšak nepřekročit počet 21.

Magických „jednadvacet“

Pokud hráč součet 21 přetáhne – je tzv. „přes“ (anglicky busting or breaking) – a prohrává vždy, bez ohledu na karty krupiéra. Jestliže součet 21 přetáhne krupiér, prohrává proti všem hráčům, kteří nepřetáhli. Dosáhne-li hráč stejného součtu jako krupiér, jedná se o remízu a sázka se vrací.

Hraje-li více hráčů, může nastat situace, že krupiér s některými hráči prohraje, s jinými vyhraje nebo remizuje. Každý hráč vyhrává, nebo prohrává svou individuální sázku. Výše minimální sázky je obvykle uvedena u stolu.

Aby to hráč dokázal, musí mít v hlavě, která akce je pro jakoukoli kombinaci rozdaných karet optimální. Pokud to umí, má dobrou šanci vyhrát.

Tip: Pokud si přejete alespoň zjistit své šance na výhru, zkuste si pročíst statistiky blackjacku.

Bodování karet v Black Jacku

Karty 2 až 10 mají právě tu bodovou hodnotu, která je na kartě uvedena, zatímco kluk (J – Jack), dáma (Q – Queen) a král (K – King), tj. „obrázky“, se počítají za 10 bodů. Eso (A – Ace) může být počítáno za 1 bod nebo 11 bodů dle vlastního uvážení. Oproti Oko bere se u hry Black Jack vyskytují také dva terminologické výrazy: měkký a tvrdý součet. Pokud hráč počítá eso za 11 bodů, nazývá součet jako měkký, protože s přibráním další karty hráč nemůže přetáhnout 21; v opačném případě je součet označován jako tvrdý.

Jako Black Jack je označována kombinace esa s desítkou nebo jakoukoliv obrázkovou kartu (J, Q, K), barva nehraje žádnou roli.