Co je tisk z výšky?

Tisk z výšky je jednou z tiskových technik, kdy se obraz a text předlohy reprodukuje na potiskový materiál díky tiskové formě a tiskovým barvám. Jak tisk z výšky funguje, kde ho můžeme použít a jaké jsou další tiskové techniky? To zjistíte o kousek níže.

Jak funguje tisk z výšky a jeho historie

Princip tisku z výšky si můžete představit jako obtiskování razítka na papír. Historie tohoto typu tisku je velmi dlouhá – je to nejstarší grafická technika využívaná k rozmnožování předloh – jednoduchá pečetidla a razidla totiž existovala už kolem 3 000 př. n. l. V 15. století pak Johannes Gutenberg vynalezl technologii knihtisku a způsobil revoluci v rozmnožování textu i obrazu.

A jak funguje tisk z výšky? Na tiskové formě (deska, matrice atd.) jsou vyvýšená tisková místa a netisková místa jsou naopak zahloubená. Barva se nanese na povrch vyvýšených tiskových míst. Zdesky se pak motiv tlakem přenese na potiskový materiál. Tlak se vyvíjí buďto ručně obtiskem (lžíce, knihařská kostka) nebo v lisu.

Typy tisku z výšky a na co se používají

Tisk z výšky lze použít pro tisk knih, tisk plakátů, tisk etiket i pro velkoformátový tisk. Charakterizují ho dvě rozdílné techniky: knihtisk a flexotisk.

  • Knihtisk – Metoda tohoto typu se nejvíc hodí pro jednobarevný tisk. Princip knihtisku se nyní využívá hlavně u fóliové ražby (např. u tiskovin – z fólie se motiv za tlaku raznice přenáší na papír) a sleporažby (reliéfní ražba vytlačená do papíru bez fólie, laku nebo barvy). Dnes už se ale knihtisk příliš nevyužívá – je dost pomalý a nahradil ho ofsetový tisk (jedna z technik tisku z plochy).
  • Flexotisk – Vznikl sice už na sklonku 19. století, ale za zenitem rozhodně není. Naopak je hojně využívaným způsobem tisku, protože ho lze používat na velké množství materiálů. Je s ním možné tisknout na nerovné povrchy, jako jsou celofán, etikety, vlnité lepenky, kartony atd. a funguje na základě soustavy válců (válec navalovací, rastrový, formový, tlakový).

Jaké další tiskové techniky existují?

Podívejte se na seznam dalších tiskových technik:

  • Tisk z Mezi techniky tisku z hloubky patří hlubotisk a tamponový tisk. Je opakem tisku z výšky, protože tisknoucí místa jsou pod úrovní netisknoucích míst. Tisková forma se pokryje barvou, která se pak z netisknoucích míst stírá.
  • Tisk z Tisková forma tu nemá oproti předešlým technikám žádné výstupky ani prohlubně a tisknoucí a netisknoucí místa jsou vjedné linii. Při nanášení barvy se barva přichytí jen na tisknoucí body, protože netisknoucí body jsou díky chemickému ošetření např. hydrofobní. Patří sem třeba ofsetový tisk.
  • Průtlačný tisk. Barva prochází skrz tiskovou desku, která je upravená tak, aby přes ni barva neprošla do netisknoucích míst. Technikou průtlačného tisku je sítotisk.
  • Digitální tisk. Tento tisk jako jediná tisková technika nepotřebuje pro reprodukci předlohy žádnou tiskovou formu. Lze ho použít na malé množství nákladů i pro velkoformátový tisk.

Určete si, co potřebujete – až pak zvolte vhodnou techniku

Víte, jaký materiál chcete potisknout? Jak má být tisk kvalitní, jak velké množství materiálu chcete potisknout a kolik jste ochotní zaplatit? To jsou některé z otázek, které byste si měli položit předtím, než budete vybírat tiskovou techniku.

Zdroj foto: giocalde  / Shutterstock.com