Co je tisk z výšky?
Tisk z výšky je jednou z tiskových technik, kdy se obraz a text předlohy reprodukuje na potiskový materiál díky tiskové formě a tiskovým barvám. Jak tisk z výšky funguje, kde ho můžeme použít a jaké jsou další tiskové techniky? To zjistíte o kousek níže.
Jak funguje tisk z výšky a jeho historie
Princip tisku z výšky si můžete představit jako obtiskování razítka na papír. Historie tohoto typu tisku je velmi dlouhá – je to nejstarší grafická technika využívaná k rozmnožování předloh – jednoduchá pečetidla a razidla totiž existovala už kolem 3 000 př. n. l. V 15. století pak Johannes Gutenberg vynalezl technologii knihtisku a způsobil revoluci v rozmnožování textu i obrazu.
A jak funguje tisk z výšky? Na tiskové formě (deska, matrice atd.) jsou vyvýšená tisková místa a netisková místa jsou naopak zahloubená. Barva se nanese na povrch vyvýšených tiskových míst. Z desky se pak motiv tlakem přenese na potiskový materiál. Tlak se vyvíjí buďto ručně obtiskem (lžíce, knihařská kostka) nebo v lisu.
Typy tisku z výšky a na co se používají
Tisk z výšky lze použít pro tisk knih, tisk plakátů, tisk etiket i pro velkoformátový tisk. Charakterizují ho dvě rozdílné techniky: knihtisk a flexotisk.
- Knihtisk – Metoda tohoto typu se nejvíc hodí pro jednobarevný tisk. Princip knihtisku se nyní využívá hlavně u fóliové ražby (např. u tiskovin – z fólie se motiv za tlaku raznice přenáší na papír) a sleporažby (reliéfní ražba vytlačená do papíru bez fólie, laku nebo barvy). Dnes už se ale knihtisk příliš nevyužívá – je dost pomalý a nahradil ho ofsetový tisk (jedna z technik tisku z plochy).
- Flexotisk – Vznikl sice už na sklonku 19. století, ale za zenitem rozhodně není. Naopak je hojně využívaným způsobem tisku, protože ho lze používat na velké množství materiálů. Je s ním možné tisknout na nerovné povrchy, jako jsou celofán, etikety, vlnité lepenky, kartony atd. a funguje na základě soustavy válců (válec navalovací, rastrový, formový, tlakový).
Jaké další tiskové techniky existují?
Podívejte se na seznam dalších tiskových technik:
- Tisk z Mezi techniky tisku z hloubky patří hlubotisk a tamponový tisk. Je opakem tisku z výšky, protože tisknoucí místa jsou pod úrovní netisknoucích míst. Tisková forma se pokryje barvou, která se pak z netisknoucích míst stírá.
- Tisk z Tisková forma tu nemá oproti předešlým technikám žádné výstupky ani prohlubně a tisknoucí a netisknoucí místa jsou v jedné linii. Při nanášení barvy se barva přichytí jen na tisknoucí body, protože netisknoucí body jsou díky chemickému ošetření např. hydrofobní. Patří sem třeba ofsetový tisk.
- Průtlačný tisk. Barva prochází skrz tiskovou desku, která je upravená tak, aby přes ni barva neprošla do netisknoucích míst. Technikou průtlačného tisku je sítotisk.
- Digitální tisk. Tento tisk jako jediná tisková technika nepotřebuje pro reprodukci předlohy žádnou tiskovou formu. Lze ho použít na malé množství nákladů i pro velkoformátový tisk.
Určete si, co potřebujete – až pak zvolte vhodnou techniku
Víte, jaký materiál chcete potisknout? Jak má být tisk kvalitní, jak velké množství materiálu chcete potisknout a kolik jste ochotní zaplatit? To jsou některé z otázek, které byste si měli položit předtím, než budete vybírat tiskovou techniku.
Zdroj foto: giocalde / Shutterstock.com