Dopravní nehoda a náhrada výdajů na opravu pojišťovnou

Individuální automobilová doprava je nejméně bezpečným způsobem cestování – aniž byste udělali řidičskou chybu, může se vám stát, že budete účastníky dopravní nehody. Řekněme, že došlo naštěstí jen ke škodám na majetku a vy náhradu nákladů vynaložených na opravu poškozeného vozidla požadujete od své pojišťovny. Ale ouha – pojišťovna vám sdělí, že nezaplatí celou částku, na kterou byla oprava vyčíslena. Jak se to může stát?

autonehoda
ilustrační foto: pixabay.com – jodylehigh

Pojišťovny totiž v některých případech pracují s takzvanou amortizací – to znamená, že vám budou tvrdit, že provedenou opravou došlo vlastně ke zhodnocení vozidla oproti stavu, v němž se nacházelo před nehodou. Tuto amortizaci vyjádřenou určitým procentem vám pojišťovna odmítne proplatit. Ne, že by někdy ke zhodnocení vozidla opravdu dojít nemohlo, ale objevují se názory, že pojišťovny tohoto způsobu zneužívají k tomu, aby nemusely vyplácet pojistné plnění v takové výši.

Otázku oprávněnosti snížení vyplacené částky o amortizaci je možné posuzovat na základě celé řady kritérií. Patří mezi ně třeba stáří a druh vozidla, jeho poškození a to, jaké díly byly při opravě použité. Z toho vyplývá, že je takové posouzení individuální záležitostí v každém jednotlivém případě. Aby však opravou došlo opravdu ke zvýšení ceny vozidla, to se stává málokdy. A z vašeho pohledu majitele vozidla, u něhož se stala dopravní nehoda, lze na opravu jako na zhodnocení nazírat jen obtížně. Vždyť cílem opravy je jen uvést vozidlo do takového stavu, ve kterém bylo, než se dopravní nehoda udála.

Logický úsudek, že vozidlo po nehodě – byť opravené za použití nových náhradních dílů – nemá takovou hodnotu, jako vozidlo před nehodou, potvrdil svým nálezem i ústavní soud. Ten také potvrdil názor, že majitel poškozený nehodou, kterou způsobil někdo jiný, nemůže být nucen doplát na opravu, když nehodu nezavinil a má řádně zaplacené pojištění.

Praxe je přitom zatím stále taková, že vám pojišťovna část výdajů na opravu sníží o amortizaci, která může činit tisíce či dokonce desetitisíce. A možná tuto částku ani dostatečně nezdůvodní.

Nechcete na cizí chybu doplácet a požadujete náhradu celé částky? Zdlouhavé jednání s pojišťovnou vás unavuje, ztrácíte čas a tím koneckonců i další peníze? Nechcete, aby vás dopravní nehoda stála víc, než je nutné? Takový případ vám může pomoci vyřešit nový projekt od společnosti Klikpojisteni.cz, a.s.

Napsat komentář