Financování vysokých škol v zahraničí

“Chci, aby mělo moje dítě kvalitní vzdělání v zahraničí, ale nevím, kde na to vzít.”
Častá věta, kterou si kladou někteří rodiče a také někteří cílevědomí studenti. Řešení ovšem nemusí být tak složité jak, se zdá.

zahraniční škola
ilustrační foto: Pixabay.com – Picography, Trinity College – Dublin

Myslím, že nabídka studia vysokých škol v angličtině se za poslední roky neuvěřitelně rozrostla. Jako občané Evropské Unie máme, co se týče poplatků za vysoké školy, ve všech ostatních zemí EU stejná práva, jako jejich občané. Jinými slovy tam, kde se neplatí školné, nemusíme platit ani my. Když to před pár lety zjistila první vlna studentů s touhou studovat v zahraničí, všichni se rozprchli do Skotska, a Německa. Všude jinde byli limitováni jazykem. Dneska už to tak není. Švédsko a Finsko nabízí široké spektrum kvalitních bakalářských i magisterských oborů v angličtině. Bez poplatku. V Dánsku je výběr podobný snad s výjimkou některých přírodních oborů na bakalářském studiu. V Norsku je hodně magisterských oborů v angličtině, bakalářské trochu pokulhávají, a totéž platí o Francii. Nicméně pokud umíte francouzsky, pak jste vítáni na bakalářské studium i ve Francii.

Jediné, co si musíte být u těchto škol zajistit je samozřejmě život. Jídlo, ubytování, doprava. To je ve severských zemích docela problém, na rozdíl od Británie, kde je možné sehnat brigádu při škole bez jazyka. V severských zemích je situace jiná, a brigáda se shání velmi velmi těžko. V takovém případě existují české organizace, které sponzorují studenty v zahraničí. Příkladem buď Nadace Zdeňka Bakaly nebo Kellner Family Foundation, které sponzorují studenty bakalářského studia v zahraničí. Pro magisterské programy je výběr stipendií mnohem širší- třeba nadace Dagmar a Václava Havlových nebo kompletní dvouletý program Erasmus Mundus. Pro úspěšnou žádost o stipendium nemusíte být premianti, měli byste však doložit o nejvíc projektů, a zajímavých událostí, které jste organizovali nebo se jich účastnili mimo studium.

Když už tedy máte pokryté náklady na studium, vzhůru do zahraničí!

Napsat komentář