Jak na hledání zaměstnání

Práce je pro většinu z nás způsob obživy, nikoliv ryzím koníčkem. Někdy na ni nadáváme, jindy ji hledáme. Proto se téměř každý zajímá o pracovní místa a nabídky práce v místě svého bydliště, neboť ochota dělat pro zaměstnání více než-li je nutné není v našich poměrech stále moc zvykem.

zaměstnání
ilustrační foto: manpower.cz

Slovy personalisty: „Mnoho lidí si hledá práci často úspěšně. Hlavně ve větších městech a firmách jsou prakticky vždy nějaká volná místa.“

Kde hledat práci

Práci můžete nalézt prostřednictvím úřadu práce, známých, na internetu, nebo můžete oslovit personální agentury. Ty zpravidla disponují širokou nabídkou zaměstnání a databází potencionálních zaměstnanců, pokud pro vás momentálně nemají vhodnou pracovní příležitost, zapíší vás do databáze a v případě vhodné práce se vám ozvou.

Jak napsat životopis,který vám pomůže získat zaměstnání

Profesní životopis (Curriculum vitae, CV) je dokument, obsahující kompletní informace o Vašem vzdělání a schopnostech ve strukturované podobě. Má informovat potenciálního zaměstnavatele o tom, zda jste vhodným kandidátem na volné pracovní místo. Pokud si se strukturou svého CV nevíte rady, můžete si vyplnit online životopis na pracovních portálech. S životopisem můžete potom nadále pracovat, stahovat jej a tisknout či rovnou zasílat potencionálním zaměstnavatelům či personální agentuře. Zaměstnavatel považuje údaje v životopise za pravdivé. Proto informace nezkreslujte nebo si nevymýšlejte. V případě odhalení takového pokusu o lež, to může mít negativní následky. Pokud některou z informací neuvedete, je dobré umět obhájit proč. Nemusíte uvádět informace o vašem rodinném stavu či počtu dětí. Zaměstnavatel se vás na to ani nesmí ptát. Životopis posílaný poštou podepište a nezapomeňte uvést aktuální datum. Při zasílání životopisu v elektronické podobě používejte formáty souborů RTF, DOC a PDF. Údaje ve svém životopise pravidelně aktualizujte. K životopisu nezapomeňte přiložit také motivační dopis s odůvodněním, proč vás konkrétní nabídky práce, o které se ucházíte, zaujala, kde je jedním z požadavků i zaslání fotografie.

Jak jsou informace posuzovány

V první řadě hledá člověka, který má na pozici, jež bude obsazená nějakou praxi. Životopisům, obsahující tuto informaci dá přednost. Dále ho určitě zaujmou ty životopisy, které patří kandidátům z příbuzné profese. Posuzuje míru zkušeností a dosažených výsledků. Nakonec přicházejí na řadu ostatní.

Získat práci přes personální agenturu je snadné

Životopis jste napsali a odeslali do personální agentury? Pokud je nabízená pozice volná, zpravidla vždy vás pracovníci personální agentury pozvou na pohovor. Teď už je jen na vás, jakým způsobem se budete prezentovat. Nezapomeňte na formální oblečení a sebevědomé vystupování. Také je vhodné si prostudovat webové stránky potencionálního zaměstnavatele.

Napsat komentář