Jak se připravit na důchod, abychom nestrádali

Asi každý z nás už slyšel, četl nebo ví o starých lidech, kteří mají problém zaplatit nájem nebo dokonce nemají na jídlo. Velká část našich důchodců sice hlady netrpí, ale nemohou si ani vyskakovat a žít tak, jak byli zvyklí.

old-people-616718_1920
ilustrační foto: pixabay.com – stevepb

Penze vyplácené státem u většiny pokryjí základní výdaje. Když jsou dva manželé, tak se to ještě dá zvládnout, ale v případě, že jeden zemře, životní úroveň rapidně klesá. Uvažuje se dokonce o tom, že se zruší vdovské a vdovecké důchody. To jsou důvody, proč by mladší lidé měli vzít svou budoucnost do vlastních rukou.

Na důchod spořit, nebo investovat?

Rozdíly mezi spořením a investováním jsou v míře rizika a potenciálu výnosu. Spořením lze postupně vytvořit větší částku na nákup zařízení domácnosti, auta apod. Peníze jsou k dispozici na účtu, spoření je bezpečné. Nevýhodou je nižší výnos zatížený 15% daní. Investování je riskantnější, ale s mnohem vyššími výnosy. Je vhodné pro dlouhodobé zhodnocování. Abyste se mohli dobře rozhodnout, zkuste si svůj důchod orientačně spočítat na kalkulačce.

Jak zhodnotit své finance

Možností, jak se zabezpečit na stáří, je celá řada. Nejvhodnější je zkombinovat spoření s investováním, pořídit si nemovitost, kapitálové životní pojištění, zkrátka zhodnotit své finance co nejlépe. Na začátku proberte své finanční možnosti, porovnejte různé bankovní produkty. S bankéřem vyplňte investiční dotazník. Poradí vám, jaká investiční strategie bude pro vás nejlepší. Bankéře či finančního poradce si pečlivě vybírejte.

Když se důchod blíží

Nezapomeňte, že o důchod si musíte požádat na okresní správě sociálního zabezpečení. K tomu je třeba mít připravené doklady: občanský průkaz, doklad o studiu (i o neukončeném), doklad o výkonu vojenské služby, přehled zaměstnání. Za určitých podmínek lze odejít do předčasného důchodu. V prvních letech je většina důchodců ještě aktivní a může vykonávat nějakou práci. Důležité je věnovat se koníčkům, cestování, pořídit si psa, rekonstruovat byt. Toto období se dá promyslet pár let dopředu tak, aby člověka odchod do důchodu nepřipravil o radost ze života.

Napsat komentář