Jak vybrat kvalitní zahradní nábytek

Sezóna je tady. Těšili jste se na sluníčko a relax na zahradě? Druhů zahradního nábytku je nepřeberné množství v různých materiálech. Máme pro vás několik tipů, čím se řídit při výběru zahradního nábytku.

zahradní nábytek
ilustrační foto: sconto.cz

Každoročně se tisíce osob naladěných na teplé dny rozhodne koupit nové zahradní stoly, křesla apod. Hlavním kritériem bývá design a cena. Je to ale skutečně to jediné, co je potřeba zvážit?

Čtyři věci, které promyslet jako první

S prostorem je potřeba hospodařit, ať se jedná o balkón, terasu nebo verandu. Co se vejde a co už ne? Rychlé změření před nákupem zahradního nábytku pomůže. Pro snadné uskladnění je vhodný skládací nábytek.

Promyslete, jaké nohy by měl váš zahradní nábytek mít. Kovové nohy mohou na dřevěném povrchu udělat neplechu. Zahradní židle s úzkými nohami zase snadno zapadnou do spáry na terase. Zvažte proto, na čem bude nábytek stát.

Vyšší zahradní stůl je pro venkovní stolování ideální. Na kávu s přáteli se zase hodí nízká zahradní křesla. K čemu bude zahradní nábytek sloužit?

Zvažte, kde budete nábytek používat. Zahradní nábytek pod pergolou nemusí být tak odolný jako nábytek na otevřené terase, kam můžete použít silné materiály, jako je umělý ratan.

Dřevo je top

Do zahrady se nejlépe hodí přírodní materiál, čili dřevo. Vytváří přirozenou atmosféru a splyne s každou zahradou. Vyžaduje ale péči. Majitel musí počítat s broušením, lakováním a napouštění nábytku ochrannými oleji. Cena je přímo úměrná kvalitě, v tomto případě tvrdosti dřeva, ale investice se vyplatí. Dřevěný nábytek vydrží desítky let.

Nejpevnější je kovový nábytek

Kovové zahradní křeslo pořídíte už od 3 000 korun. Vyžaduje jen minimální údržbu, je stabilní, pevné a dlouho vydrží. Obvykle se dodává už s upraveným povrchem a vypletený plastovým nebo syntetickým materiálem. Buď pozinkovaný, nebo nastříkaný práškově naneseným lakem.

Plast, který nepraská

Plastové zahradní židle jsou lehké a nevyžadují velkou údržbu. Nejlevnější kousky snadno praskají. Je potřeba sáhnout po lepších. Kvalitní plastová zahradní křesla se vyrábějí v kombinaci s ocelí nebo hliníkem. Ocel nese váhu a jakostní plast je použit na opěrky. Taková křesla už tak levná nejsou. Cena je ale vyvážená pevností a stabilitou.

Co s ním v zimě?

Zahradní nábytek je sezónní věc. Zima mu nesvědčí a ani přehozená plachta nedokáže zabránit znatelnému stárnutí či poškození. Ještě před koupí proto vymyslete, kam zahradní nábytek uklidíte na zimu. Ideální jsou garáže nebo zahradní domy, kde ale nemusí být dost místa. V takovém případě si pořiďte zahradní nábytek skládací. Schovat, přehodit přes něj látkovou plachtu a máte hotovo. Venku vydrží jen zahradní křesla a stoly z nerezové oceli nebo z teaku. Ten obsahuje hodně oleje a má hustou strukturu vláken. Díky tomu i jako přírodní materiál vydrží horko, zimu, vlhko i sucho. Zahradní křeslo z teaku vyjde zhruba na 6 000 korun.

Napsat komentář