Je legální hrát hazard online?


Koncem května 2016 senát Parlamentu České republiky schválil Zákon o hazardních hrách, který stanovuje podmínky pro regulaci hazardu u nás.

3d illustration of red slot machine with dollars jackpot

Tím nahrazuje zastaralý zákon z roku 1990, který nezohledňoval nové možnosti v souvislosti s provozováním hazardu na internetu. Nyní znovu vyvstává otázka „Je legální hrát hazardní hry na internetu?“ Pojďme se podívat pod pokličku fungování online sázkových kanceláří v Česku a pokusme se najít plnohodnotnou odpověď na nejednoznačnou otázku.

Hazard dostupný na českém internetu

Na českém internetu působí provozovatelé mnoha her a sázek, kteří uživatelům nabízí možnost vyhrát peníze. Češi mohou na internetu utrácet za loterii, kurzové sázky, v online kasinech a poker hernách, mohou hrát i další formy her a stíracích losů. Někteří provozovatelé působí v Česku legálně podle zákonů České republiky, protože získali licenci. Jiní zde prostřednictvím svých webových stránek působní bez licence, tedy dle českých zákonů nelegálně. Nicméně dosud nebylo pro zahraniční subjekty možné tuto licenci získat, jelikož podmínkou bylo sídlo na území Česka. Oproti českému právu stojí ale právo evropské, které usiluje o rovnost na evropském trhu bez monopolů. Na legálnost hazardu v Česku je třeba nahlížet ze dvou pohledů: z pohledu práva České republiky a z pohledu práva Evropské Unie.

Legálnost online hazardu z pohledu práva Evropské Unie

Princip samotné Evropské Unie spočívá mimo jiné také v jednotném evropském trhu a volném pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu. O nesporných výhodách jednotného trhu se na tomto místě snad ani nemusíme zmiňovat, ostatně sami občané České republiky prostřednictvím referenda sami rozhodli o vstupu Česka do Evropské Unie. Z pohledu práva EU je provozování hazardních her poskytováním služeb, na které se vztahují ustanovení zakazující překážky volného poskytování služeb. Jelikož ale komunitární právo nestanovuje podmínky provozování služeb v oblasti hazardu a to ani jeho nejlehčí formy v podobě loterií, mají členské státy pravomoc sami regulovat právo v této oblasti. Otázkou však je, zda je to řešení šťastné, protože pro nadnárodní ekonomické subjekty poskytující tyto služby je mnohdy nemožné splnit odlišné podmínky a požadavky jednotlivých unijních států. Tyto státy často zároveň hájí monopolní zájmy domácích subjektů a popírají tím jednotnost evropského trhu.

Legálnost online hazardu z pohledu práva České republiky

Senát Parlamentu České republiky schválil dne 26. 5. 2016 nový zákon o hazardních hrách, jehož účinnost se navrhuje od 1. ledna 2017 a který nahrazuje zastaralou verzi z roku 1990. Zákon má za cíl ochraňovat sázející a jejich okolí před patologickým hráčstvím a otevřít trh pro provozovatele se sídlem v členském státě EU nebo EHP. Zároveň ovšem povoluje Ministerstvu financí blokovat webové stránky provozovatele, který povolení nezískal. Proti tomu se zvedla vlna nesouhlasu, jelikož tím bude údajně docházet k cenzuře internetu. Dále sněmovna rozhodla, že hazard se bude danit dvěma sazbami, přestože vláda původně navrhovala sazby tři. Automaty budou podléhat zdanění ve výši 35% a ostatní hazard pak sazbě ve výši 23%.

Díky novým podmínkám stanovenými zákonem, bude konečně možné provozovat sázení na loterie, kurzové sázky, hraní v kasinech, hraní online stíracích losů a dalších hazardních her na internetu. Přesto zde stále existuje otázka, zda je pro mezinárodní firmy provozující online hazardní hry možné a atraktivní, splnit náročné podmínky stanovené jednotlivými státy EU.

Napsat komentář