Každý podnikatel by měl mít svého daňového poradce


ilustrační foto: Pixabay.com – Steve-pb

Správa daní je známým pojmem především pro podnikatele. Ať už se chcete stát OSVČ nebo s přáteli či partnery přemýšlíte o založení s.r.o. a fungovat tak jako právnická osoba, i pro vás bude téma daní aktuální.

Jak problematiku správy financí řešit?

Máte celkem tři možnosti:

  1. Budete si finance řešit zcela sami – to znamená, že musíte dohlížet na archivaci všech vašich příjmů i výdajů. Máte na starost vyplnění všech potřebných dokumentů k podání přiznání k dani z příjmu. Jistě, část práce vám může usnadnit, pokud využijete možnost paušálu, kdy nemusíte pečlivě evidovat všechny své výdaje, nicméně v celkové práci je to jen zlomek času.
  2. Budete mít vlastní účetní na plný úvazek – toto řešení je vhodné pouze pro větší firmy, které dokáží účetního vytížit na každodenní bází a které jej dokáží také adekvátně vyplatit. Pro většinu OSVČ nebo i menších firem je toto zbytečná nebo dokonce ztrátová možnost.
  3. Využijete služeb externího daňového poradce – jedná se zcela ideální řešení především pro drobné živnostníky, ale často jej využívají i větší firmy. Daňový poradce si od vás převezme veškeré potřebné materiály, které posléze zpracuje. Zároveň je specialistou to znamená, že vám odpadne starost o sledování aktualit na poli účetních a daňových norem a budete se tak moci soustředit na vaše podnikání.

Kolik daňové poradenství stojí?

Jedná se o službu, to znamená, že její cenová náročnost se odvíjí od jejího rozsahu. Doporučujeme se vyvarovat nabídkám typu nejlevnější daňový poradce apod. Kvalitní poradce tráví spousty času vlastní specializací a aktualizací svých znalostí, zároveň mívá často řadu let praxe a za takové služby je vhodné si připlatit.

Externí daňový poradce pracuje většinou s hodinovou taxou. U kvalitních poradců se ceny služeb pohybují kolem ceny 1000 Kč za hodinu konzultace, samozřejmě záleží na rozsahu a odbornosti nutné k vyřešení úkolu či dotazu.

Co se daňového přiznání týče, zde se běžně platí jakýsi pomyslný balíček služeb, který zahrnuje kompletní vyřízení celé záležitosti. Pro představu daňové přiznání OSVČ začíná u dobrého daňového poradce na částkách kolem 2000 Kč.

Samozřejmě si můžete finance spravovat sami, znamená to ale řadu úkonů navíc:

  • Permanentní přehled o daňové a účetní legislativě
  • Bezchybná dokumentace
  • Hlídání termínů
  • Čas strávený pochopením a vyplněním všech potřebných formulářů
  • A nezapomeňte, že formuláře daňového přiznání musíte také sami předat úřadům, a to je další čas navíc.

Ve svitu všech povinností z pro většinu zcela neznámé oblasti daňového poradenství, je vždy lepší nechat si pomoci.