O co jde při zvětšení prostaty

Každou chvíli můžeme zaslechnout něco o tzv. prostatě a jejím zvětšení, existuje na toto téma také spoustu vtipů. O co ale doopravdy jde? Jedná se o nezhoubné onemocnění mužů, které se objevuje nejdříve mezi 30. a 40. rokem života, nejčastěji pak po 50. roku věku. To, jak se zvětšená prostata projevuje, je právě záminka pro již zmíněné vtipy, ale ve skutečnosti to úplně legrace není. Obtíže při močení, které je namáhavé, zdlouhavé a opakovaně nutí muže k návštěvám toalety, totiž na náladě v žádném případě nepřidají. Jak je možné, že k něčemu takovému dochází?

Močová trubice prochází centrální části prostaty, která se v uvedeném věku často zvětšuje a kvůli tomu vzniká nadměrný tlak na močovou trubici. Jaký to má efekt si snadno představíte – zkuste šlápnout na zahradní hadici a efekt na zalévání zahrady je vám jasný. Naštěstí alespoň nebyla prokázána žádná souvislost mezi zvětšením prostaty a její rakovinou.

Kromě věku je rizikovým faktorem přispívajícím ke zvětšení prostaty zvýšená produkce hormonu testosteronu, a poté, stejně jako u mnoha jiných onemocnění, dědičné faktory. Ne zcela stoprocentní, zato relativně snadno ovlivnitelné faktory jsou obezita nebo nezdravý životní styl. Dostatek spánku, pravidelného odpočinku a vyhýbání se kouření nebude mít jistě pozitivní vliv jen na naši prostatu, ale i řadu dalších onemocnění.

A pokud už se zvětšení prostaty nevyhnete, jaká léčba vás čeká? Jen poměrně malé procento pacientů dojde do takové fáze, že je nutné problém s prostatou řešit chirurgicky. Většinou dostanete léky, které působí právě na prostatu a umožňují redukci výše popsaných problémů s močením.

Napsat komentář