Sankce vůči Rusku: šance pro české exportéry

V březnu tohoto roku vypukla po vpádu ruských vojsk na Ukrajině válka. Reakce světových politiků na sebe nenechaly dlouho čekat: jednou z odpovědí na ruskou agresi byly například ekonomické sankce, jejichž cílem bylo omezit ruský zahraniční obchod. Nedávno se navíc dočkaly dalšího zpřísnění.

Rusko
ilustrační foto: pixabay.com – takazart

I sankce mají svá pozitiva

Dopady těchto sankcí nicméně pochopitelně pocítí i opačná strana, tedy státy, které s Ruskem obchodují. Jedním z nich je i Česká republika. Krátce po vyhlášení sankcí se strhla živá debata v médiích i na politické scéně a ekonomičtí experti se pokoušejí nalézt pozitivní stránku celé záležitosti: v čem by mohly sankce proti Rusku české ekonomice pomoci?

Z Ruska na Ukrajinu

Otevírá se například příležitost pro český export, který by mohl nalézt uplatnění jinde než ve východoevropském impériu. Paradoxně se nabízí možnost třeba právě na Ukrajině, která byla odstřihnuta od dávek ruské energie, takže dodávky energie z České republiky uvítá. Podobná je situace ve zbrojařském a stavebním průmyslu. Ukrajina navíc není pro české exportéry neznámou půdou, v současnosti zde působí řada českých podniků především v technologických oborech, dodávají například úsporné technologie či teplárenské výrobky. Nemalou roli hraje i stavebnický průmysl.

Vrátí se čeští exportéři k zisku?

Současný stav ekonomiky na Ukrajině není ani zdaleka uspokojivý. Neutěšenou situaci pocítil i český podíl na ukrajinské ekonomice: tržby českých firem na Ukrajině hlásí pokles. Například olomoucká společnost ABO, která vyrábí uzavírací a zpětné klapky, oznámila snížení tržeb o bezmála tři čtvrtiny. S klesajícími tržbami se potýká také potravinářská firma Hamé, která může právě díky ruským sankcím své postavení na ukrajinském trhu upevnit a navrátit se k původním ziskům. Pozornost se nově zaměřuje také na otázku energetické bezpečnosti, kterou otevřela zmiňovaná nejistota ohledně dodávek ruské ropy a plynu. Evropská unie jedná o nových opatřeních na úsporu energie a zavazuje se ke schválení nových dotací na energeticky úsporné šetrné projekty z oblasti stavebnictví a energetiky, což by mohlo průmysl opět pozvednout.

Napsat komentář