Tipy, jak na jaře probudit zahradu k životu

Jaro je pro každého majitele zahrady náročným obdobím. Musíte totiž svou zahradu probudit po dlouhé zimě a připravit ji na produktivní část roku. Jaká práce vás čeká na každé zahradě? Na některé z nich mnoho lidí zapomíná, ale jsou nezbytné pro krásnou a zdravou zahradu během jara i léta. Poradíme vám, jaké kroky musíte na jaře udělat.

Foto: Monika Wisniewska / Shutterstock.com

Soustřeďte se na trávník

Sníh a mráz může během zimy trávník hodně poškodit. Proto ho musíte na jaře důkladně vyčistit. Listí od podzimu, větvičky a suchá tráva musí jít pryč. Potom je dobré provést hnojení trávníku, např. pomocí kompostu. A doplnit semena na místech, kterým se dařilo přes zimu nejhůře. Na jaře je také nejlepší čas pro sekání trávy. I tato činnost má svá pravidla:

  • první sekání na výšku 4 cm,
  • další sekání trávníku asi na 2 cm (minimálně o týden později).

Výsadba bylin i dalších rostlin

Jaro je pochopitelně nejlepším obdobím na novou výsadbu. Nezáleží na tom, jestli chcete pěstovat bylinky, kvetoucí rostliny, ovoce nebo zeleninu. Většině druhů rostlin svědčí výsadba právě na jaře. S tím souvisí také odstranění zimních krytů, až odezní ranní mrazy. V dubnu můžete začít s výsadbou nových rostlin.

Prořezávání keřů a stromů

Mnoho okrasných keřů vyžaduje jarní řez na začátku dubna. Musíte se samozřejmě ujistit podle toho, co pěstujete. Při ořezávání keřů i stromků vám pomůže aku nářadí, stejně jako při jiných činnostech na zahradě. Zastřihnout nezapomeňte hlavně růže. Potřebují se na jaře oživit, aby mohli během sezóny nádherně růst a bohatě kvést.

Založte si nové záhony

Jarní období je ideálním časem také na založení nových záhonů. To můžete samozřejmě udělat již na podzim, ale na jaře to stačí. Před začátkem všech prací si zkontrolujte nářadí, nabíječky, sekačku a další vybavení. Potom můžete začít stavit a kopat nové záhony. V případě trvalkových záhonů myslete na to, abyste kombinovali rostliny, které kvetou během celé sezóny. Díky tomu tam nebudete mít během léta prázdná místa.