Věděli jste, že i vy máte na zahradě jaderný reaktor? Využijte jej pro vytápění své domácnosti
I pod povrchem vašeho pozemku se nachází nevyčerpatelný zdroj čisté energie, který můžete využít k vytápění své domácnosti. Geotermální teplo, o kterém se dozvíte více na následujících řádcích, je právem nazýváno „novou ropou“ či dokonce „novým jaderným reaktorem“, a byla by škoda jej nevyužít ve svůj prospěch.
Foto: Shutterstock.com – Costazzurra
Geotermální energii můžete začít využívat prostřednictvím geotermálního tepelného čerpadla, které prostřednictvím zemních kolektorů čerpá teplo uložené pod povrchem pozemku. Právě přítomnost vhodného pozemku o rozměrech 200 – 400 metrů čtverečných je jedinou výraznou podmínkou, kterou je třeba splnit, následně už to jde „snadno“. Geotermální tepelná čerpadla jsou schopna fungovat i velmi nízkých venkovních teplotách, pro svůj provoz potřebují jednotky procent geotermálního tepla uloženého pod povrchem, jejich provoz je bezhlučný a bezúdržbový, v porovnání s jednotkami vzduch/vzduch mají zhruba o 30 % nižší spotřebu elektrické energie.
Pokud bychom vzali v potaz vlastnosti tepelného čerpadla IVT GEO 312, s tepelným čerpadlem získáte:
tepelné čerpadlo s průměrným ročním topným faktorem 5,6 (pro příklad, fosilní paliva mají topný faktor kolem 1), tj. tepelné čerpadlo vyrobí více než pětinásobek energie, kterou spotřebuje,
280 litrů teplé vody denně ohřáté na 40 °C,
zdroj tepla, který je možné ovládat dálkovým ovládáním či mobilní aplikací,
zdroj tepla, který je možné použít i pro ohřev vody v bazénu,
možnost využití elektřiny vyrobené fotovoltaickým zařízením pro výrobu tepla či teplé vody.
Geotermální teplo je spolehlivým zdrojem tepla, který je nevyčerpatelný a dostupný za všech povětrnostních podmínek, čím dál častěji je využívají nejen domácnosti, firmy, ale také města v rámci dálkových dodávek tepla, vlády pro vytápění veřejných budov, např. úřadů, soudů apod. Pár příkladů na závěr:
New York zkoumá možnosti vytápění všech bytů, tj. cca 900 000 jednotek geotermální energií.
Vláda USA realizuje plán využívání geotermální energie ve všech federálních budovách.
Mnichov již pracuje na modernizaci své sítě dálkových dodávek tepla, přičemž teplo z geotermální energie by se na celkovém objemu dodávek mělo podílet z cca 70 %.
Vídeň v rámci svých plánů na dosažení karbonové neutrality plánuje navýšit podíl tepla z geotermální energie na celkových dodávkách tepla dálkovým způsobem na 10 %.
Švýcarsko již realizuje projekty na využívání geotermální energie z hladiny tamních jezer, které mu mají pomoci se snížením závislosti na dodávkách ze zahraničí především Německa.
Německo masivně instaluje tepelná čerpadla ve svých vládních budovách, najdeme zde i projekty využívající geotermální teplo z uzavřených uhelných dolů, stejně jako velká tepelná čerpadla využívající nadbytečnou elektřinu z větrných a solárních elektráren pro výrobu tepla.