Vybíráme naslouchátko: Víte, jak se od sebe jednotlivé typy liší?

Problémy se sluchem v současné době trápí asi 500 milionů obyvatel naší planety. Zhruba každý šestý člověk se tak neustále doptává a ověřuje přijatou informaci, musí zesilovat své oblíbené pořady anebo si všimne toho, že na něj okolí až příliš často zvyšuje hlas. Naštěstí existují kompenzační pomůcky, které mohou kvalitu života nedoslýchavých rapidně vylepšit. Protože však na našem trhu existuje nespočet různorodých naslouchátek a sluchadel, je občas komplikované se v nich bezpečně zorientovat. Jaké možnosti máte? O tom vypovídají následující řádky.

Naslouchátka s vnějším provedením

Základním typem naslouchátka je to s vnějším provedením. Jak už jeho název napovídá, jedná se o sluchadlo kapesní, od kterého se však již v dnešní době poměrně upouští. V malé krabičce (asi velikosti cigaret) je umístěn mikrofon, zesilovač a baterie. Z krabičky vede asi 50 centimetrů dlouhá šňůrka ukončená sluchátkem, které se zasouvá do ucha.

Závěsná naslouchátka

Mnohem oblíbenějším a méně limitujícím je závěsné naslouchátko. To má tvar malého rohlíčku zakončeného trubičkou v podobě háku, pomocí kterého se pověsí za ušní boltec. I přes poměrně kompaktní rozměry v sobě naslouchátko zahrnuje mikrofon, zesilovač, reproduktor i baterii. Na koncovou trubičku, která přenáší zvuk, se nasadí vhodná ušní tvarovka, kterou jednoduše zasunete do zvukovodu.

Nitroušní sluchadla

Vůbec ten nejmenší typ naslouchátka, který je běžným okem prakticky neviditelné. Tento typ naslouchátka je vyráběn ve třech různých provedeních. K dispozici máte sluchadlo boltcové, které vyplňuje zvukovod a přilehlou část boltce, sluchadlo zvukovodové, které je vloženo do zvukovodu, odkud vyčnívá jen jeho malá část s ovládacími prvky a konečně sluchadlo kanálové, které se zavádí přímo do zvukovodu.

Brýlová naslouchátka

Zapomenout ovšem nesmíme ani na tradiční brýlová naslouchátka, která se kromě mohutnějších ramínek obsahujících elektroniku a baterii sluchadla, nelišila od běžných brýlí. Takže jejich majitel mohl nedoslýchavost poměrně rafinovaně maskovat. Dnes se ovšem již od tradičních brýlových naslouchátek ustupuje, protože moderní technologii naslouchátka lze v případě zájmu připevnit na jakékoli brýle.