Tepelná čerpadla jako řešení rostoucích cen energií

Ceny zemního plynu na komoditních burzách šplhají na rekordní maxima. Kromě extrémně vysoké ceny, která již dnes zastavuje provozy energeticky náročných závodů napříč Evropou, domácnosti i firmy zažívají po dlouhé době i starosti spojené se stabilitou dodávek. 

Aktuální vývoj na komoditních trzích může mít krátkého trvání, tj. ceny zemního plynu mohou na konci zimy klesnout, trend je však daný a dlouho známý, ceny energií budou v dlouhodobém horizontu růst s ohledem na:

  • Postupné uzavírání uhelných elektráren, kdy chybějící energii mají dodat obnovitelné zdroje energií.
  • Stále plánované postupné omezován využívání zemního plynu, kdy chybějící energii mají dodat obnovitelné zdroje tepla.
  • Rostoucí ceny emisních povolenek.
  • Zanedbanou infrastrukturu, kdy pozornost a hlavně finance byly v uplynulých letech věnovány rozvoji infrastruktury spojené s obnovitelnými zdroji energií.

Vývoj ceny zemního plynu na burze ve Velké Británii

Zdroj: https://tradingeconomics.com/commodity/uk-natural-gas

Není to přitom ani rok od doby, kdy zanedbaná infrastruktura, závislost na obnovitelných zdrojích energie a podcenění dostupnosti zemního plynu vedly k tomu, kdy se do tmy a zimy ponořilo několik států USA. Nyní není vyloučeno, že podobně krušné chvíle budou zažívat i členské země Evropské unie, jednoho z nejbohatších a nejvyspělejších regionů planety.

Stejně tak, jak jsou dlouho známy nevýhody postupného odklonu od fosilních paliv, je známo i řešení. V případě zajištění tepla a teplé vody pro domácnosti jsou jím tepelná čerpadla jejichž rozšíření podporují členské země Evropské unie např. dotacemi na pořízení či daňovými úlevami. Proč zrovna tepelná čerpadla? Důvodů je hned několik:

  • Jedná se o zdroj tepla a teplé vody s minimálním dopadem na životní prostředí.
  • Tepelná čerpadla lze využívat v rámci centrálních i lokálních dodávek energií.
  • Tepelná čerpadla jsou schopna zajistit firmám i domácnostem dostatek tepla či teplé vody, a to bez ohledu na aktuální povětrnostní podmínky, jako „palivo“ jim slouží geotermální energie a venkovní vzduch, obojího je napříč Evropou dostatek zdarma v prakticky neomezeném množství.
  • S ohledem na výše uvedený fakt, tepelná čerpadla lze využívat ve všech trvale obydlených koutech světa.

I těchto důvodů tepelná čerpadla již dnes vytápí zhruba každou druhou novostavbu v Německu, celá města či dokonce oblasti ve Francii, Itálii, Holandsku, Skandinávii či Velké Británii. 

Pokud vám tedy není lhostejné to, jak vysoké jsou vaše účty za teplo a jestli vůbec budete mít v zimních měsících tepla dostatek, začněte se ještě dnes zajímat o možnosti využití tepelných čerpadel ve vaší domácnosti.

Zdroj obrázku: Victor Yarmolyuk / Shutterstock.com