Podzim, zima na hypotečním trhu

Podzim a zima jsou již stabilně obdobími, kdy mírně klesá zájem o hypotéky, protože lidé řeší úplně jiné věci. Pravda ale je, že by pro zájemce o hypotéku bylo výhodnější, kdyby se o její zřízení zajímali právě v tomto období. Proč a co se na hypotečním trhu dělo na podzim?

foto
ilustrační foto: pixabay.com – PublicDomainPictures

Sazby dosáhly dalšího minima!

Úrokové sazby hypoték stabilně klesají po celý rok 2014. V červnu se hovořilo o historickém minimu, když úrokové sazby klesly na 2,763 procent, větší překvapení se konalo v říjnu, kdy se úroková sazba hypotečních úvěrů dostala na 2,51procent. Největším překvapením a dobrou zprávou pro všechny, kdo uvažují o zřízení či refinancování hypotéky je, že v listopadu došlo k dalšími poklesu na krásných 2,44 procenta. Hovoří se o rekordu a s napětím se čeká, kam tento trend povede. Mírným paradoxem je, že právě v listopadu, kdy byly podmínky zatím nejvýhodnější, přišlo o hypotéku požádat o necelých 400 lidí méně, než tomu bylo v říjnu.

Banky lákaly na zajímavé bonusy

V podzimním čase se mnoho bank snažilo přilákat nové klienty prostřednictvím bonusů. Originální akci nabídla Česká spořitelna, která připravila speciální „adventní kalendář“. V období od 1. do 24. prosince každý den banka nabídla zajímavý bonus – jako například odhad nemovitosti zdarma, nízké garantované služby apod. Banka Wüstenrot nabídla extra výhodnou úrokovou sazbu, která začíná na 1,74 % p. a.!

ČNB chystá změny a přijde i zdražování

Po Novém roce se možná dočkáme velké změny v oblasti stoprocentních hypoték. Česká národní banka totiž uvažuje o jejich omezení či úplném zrušení. Lidé už si tedy nebudou moci vzít hypotéku, která by jim ve 100 % pokryla náklady. Budou muset mít vlastní úspory. Výhled do budoucna není příliš růžový. Předpokládá se, že úrokové sazby už klesat nebudou, právě naopak – očekává se růst. Pro mnoho lidí, kteří již hypotéku mají, to může znamenat problémy, protože se mohou zvýšit měsíční splátky i o několik tisíc měsíčně. Představu o tom, kolik se splácí, pomůže rychle udělat online hypoteční kalkulačka. Ještě než o hypotéku zažádáte, vyzkoušejte ji.

Napsat komentář