Preventivní kontrola AV techniky šetří starosti i peníze

Mnozí učitelé, lektoři a profesionální školitelé berou používání kvalitní AV techniky při své práci jako naprostou samozřejmost. A je to tak v pořádku. Využívání moderních technologií ve vzdělávání je více než žádoucí. Je však nutné, aby všechny přístroje v učebnách byly ve 100% stavu, plně funkční a připravené poskytovat žádoucí výkony.

audiovizualni-technika2

Není nic horšího než zdržení kvůli závadě na projektoru či ztichlé audio-soustavě. Těmto situacím ale můžeme účinně předcházet preventivní kontrolou AV techniky . Zvláště v období prázdnin přichází vhodné období pro pozvání servisního technika. Preventivní kontrola AV techniky může odhalit závady v počátečním stádiu a vy si tak ušetříte nejen zklamání a stress z pokažené akce, ale i peníze na opravy rozsáhlejších poruch.

Prach – tichý nepřítel AV techniky

Věděli jste, že jednou z nejčastějších příčin poruch AV techniky je prach? Přítomnost prachu totiž může zapříčinit vznik elektrostatického výboje, který má na součástky zničující dopad. V „lepším“ případě prach „pouze“ snižuje výkon a spolehlivost. Prach také zanáší ventilátory a chladící žebra, čímž dochází k přehřívání a opět hrozí selhání techniky. Pro zachování a prodloužení životnosti je tak třeba přístroje odborně vyčistit, a to minimálně 1–2x do roka.

filtr

Jaký je správný postup při preventivní kontrole AV techniky?

Preventivní prohlídky AV techniky je dobré plánovat předem – klidně i na celý rok dopředu – např. vždy během zimních a letních prázdnin. V dohodnutý termín pak čekejte návštěvu servisního technika, jehož úkolem bude přístroje zkontrolovat. A které přístroje připadají v úvahu?

  • Projektory
  • Projekční plátna
  • Interaktivní tabule
  • Audio zesilovače
  • Repro soustavy
  • Mikrofony
  • Ovládací prvky
  • Napájení a kabeláž přístrojů

Během vlastní prohlídky technik vyzkouší žádoucí funkce a reakce přístrojů, zkontroluje stav jejich opotřebení, vymění prachové filtry, provede seřízení a další specifické opravy. Přímo na místě pak technik může některé poškozené součástky vyměnit a uvést přístroje do optimálního stavu.

201411_radiove studio

Protokol o servisní prohlídce podává užitečné informace

O celé servisní akci pak technik sepíše protokol, který zahrnuje nejen přehled provedených zásahů a oprav, ale také analýzu provozu zařízení. Ta zahrnuje i praktické rady a doporučení ohledně zacházení s přístroji, aby např. do budoucna nedocházelo ke zjištěným problémům. Tyto informace se také mohou stát podkladem pro budoucí inovace či nákup nové AV techniky.

201411_studio-light

Jak objednat preventivní kontrolu AV techniky?

Preventivní kontrola AV techniky spadá do jedné z činností společnosti C-mont. Tato společnost patří k prověřeným specialistům na servis , prodej, instalaci a také pronájem audiovizuální techniky

Napsat komentář