Voda, základ krásy

Chcete vypadat a cítit se fit? Kromě pohybu na čerstvém vzduchu, přirozené stravy a aktivního odpočinku je nezbytné dbát také na pravidelný a dostatečný přísun tekutin, bez kterého naše každodenní snažení nemá smysl.

voda
ilustrační foto: pixabay.com – Mcability

Kolik pít

U dospělého člověka tvoří voda asi šedesát procent tělesné hmotnosti. Za normální teploty během běžného dne tvé tělo ztrácí v průměru 2,5-3 litry. Z jídla získáš 0,5 l tekutin a při látkové výměně vznikne asi 0,5 l metabolické vody, proto bys měla vypít minimálně 1,5 l – 2 l vody denně.

Jak pít

Za hodinu vstřebáš přibližně jeden litr tekutin. Zbytek zůstane v zažívacím traktu, kde spíše obtěžuje. Je tedy důležité, abys pila častěji a nepřekračovala uvedené množství.

Co pít

Voda, kterou piješ, by měla obsahovat tyto důležité prvky: hořčík, vápník, draslík, sodík a síru. Naopak pitná voda by měla být bez škodlivých látek, jako jsou dusičnany. Proto vždy, když kupuješ vodu, pečlivě zkontroluj etiketu, kde by mělo být uvedeno její složení.

Co nepít

Při zvýšené tělesné aktivitě a v horku bys měla vynechat nápoje jako káva, čaj a alkhohol. Ty zvyšují v ledvinách tvorbu moče, a tak může být často výdej tekutin větší než příjem.

Napsat komentář