Vždy si pečlivě pročtěte, co kupujete

V dnešní době marketingových specialistů a potřeby vydělat veliký balík se výrobci snaží prodat konzumentovi produkt za každou cenu. Bohužel je pak zákazník často manipulovaný a sám neví, co kupuje. V tomhle článku se podíváme na tuhle problematiku pěkně z blízka.

potraviny
ilustrační foto: Pixabay.com – itkannan4u

Pečlivě čtěte použité suroviny

Největší hodnotu pro nás mají drobné informace o použitých surovinách, popřípadě o postupu výroby. Po studování těchto surovin nás často může udivit, že se například u sušeného ovoce může objevit olej. Ano, sušené ovoce se někdy může smažit a díky tomu není tak zdravé, jak se tváří. Bude nám chutnat a my budeme mít pocit, že děláme našemu tělu dobrou službu. Omyl!

Podobným příkladem mohou být také celozrnné a müsli tyčinky, které se tváří jako dietní a zdravé. Obsah tuku a cukru, který je ale v jejich chutných polevách by Vás mohl zaskočit. Po spořádání těchto tyčinek do těla dostaneme stejné látky, jako kdybychom si dali pár čokoládových bonbonů. Výrobcům často nejde o vyrobení zdravého produktu. Jde jim o to, aby mohli použít etiketu: tělu prospěšný produkt a podobně. Většina těchto produktů využívá nějakou chutnou složku, díky které získá svoji dobrou chuť. Nejčastěji je to čokoláda, jogurt nebo karamel. Pamatujte ale na to, že tyto složky mají vysokou energetickou hodnotu a hodně cukru.

Řešením je číst pečlivě použité suroviny a vybírat si takové produkty, ve kterých jsou přírodní a zdravé složky. Tím jsou například vločky, med, ořechy (v malé míře), přírodně sušené ovoce a podobně. Nejvhodnější je nakupovat čerstvé ovoce, které obsahuje nejvyšší množství vitamínů a minerálních látek.

Nevěřte všemu

Naučte se ignorovat tučné a křiklavé titulky na výrobcích. většinou mají pouze jediný účel, a to prodávat. Jejich informační hodnota je ale často nulová. Výrobci často umí informaci podat takovým způsobem, který není klamavý, nicméně Vám toho ale moc neřekne a zapůsobí tak, aby Vás přesvědčil ke koupi. Ty důležité informace jsou ale uvedené malým písmem někde vzadu na nenápadném místě. Proto se zaměřte zejména na drobné texty.

Napsat komentář