Život

Klára, absolventka Univerzity Karlovy: Před pár týdny jsem měla velmi zajímavý rozhovor se svým skutečným přítelem. Je to velmi zvídavý, chytrý a přemýšlivý člověk. Seděli jsme několik dlouhých minut a řešili různé filozofické otázky.

null
ilustrační foto: pixabay.com – Nina-81

„Přemýšlela jsi někdy o životě? Jaké vlastně máme štěstí, že žijeme?“,,Ano, párkrát mě tyto otázky napadly, ale nejsem si jistá, že žít je takové štěstí. Vždyť víš, kolik lidí na světě má obrovské problémy, kolik jich trpí. Nemyslím si, že jsou zrovna šťastni, že mají takový život.“ ,,Víš, není možné, aby měl každý člověk veselý a spokojený život, existují i smutné osudy, ale i to, že můžeme vnímat okolní přírodu, pozorovat zvířata, ostatní lidi, cítíme smutek, vášeň a lásku.

Přece i tohle málo je nádherné, kouzelné, jen si to musíš uvědomovat. Pokud chodíš po světě se sklopenou hlavou, jakoby ve spánku, a probudíš se pouze, když máš nějaký problém, když tě něco tíží, potom nikdy nemůžeš být spokojený. Vidíš svět jako černobílý film, vnímáš jen ty špatnosti, které se tu dějí, a to, že každý den se ráno probudíš, ti přijde jako samozřejmost. „Tohle mě nikdy nenapadlo, je pravda, že takové věci mi přijdou běžné, téměř každý den je stereotypní, jen málokdy zažiji něco, co by mě nějak ovlivnilo.“ „Ve svém životě potřebuješ mít nějaké sny, které si budeš v průběhu života plnit, potřebuješ cíle, za kterými si musíš jít, musíš pro ně bojovat! A je samozřejmě důležité mít i hezké vzpomínky, na které můžeš myslet, když ti bude v životě nejhůř. Pomohou ti uvědomit si, že jsi zažila něco úžasného a že tě v životě ještě stále čekají pěkné zážitky.“

Napsat komentář